Wydarzenia

Sprzedawca ofiarą internetowego oszustwa

Data publikacji 20.02.2024

Policjanci apelują o ostrożność podczas internetowych transakcji. W ostatnim czasie ofiarą oszustów padł mieszkaniec powiatu łańcuckiego, który wystawił towar do sprzedaży. Mężczyzna stracił prawie 2 tysiące złotych.

W sobotę do łańcuckiej komendy zgłosił się mężczyzna, który stracił pieniądze podczas próby internetowej transakcji. Pokrzywdzony wystawił towar do sprzedaży na jednym z portali ogłoszeniowych. Następnego dnia otrzymał wiadomość SMS o zapłacie przez klienta serwisu za wystawiony przedmiot i dostawę.

Dwie godziny później z pokrzywdzonym skontaktował się mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik infolinii portalu ogłoszeniowego. Poinformował o błędzie w transakcji i konieczności zwrotu nieprawidłowo pobranych z konta kupującego pieniędzy. Podczas telefonicznej rozmowy, przekonał pokrzywdzonego do oddania nadpłaty w formie wygenerowania dwóch kodów BLIK. Ich kwota opiewała na prawie 2 tysiące złotych. Mężczyzna wykonał jego polecenia. Po jakimś czasie, po zakończonej rozmowie, zorientował się, że został oszukany.

To już kolejny przypadek, kiedy oszuści, pod różnymi pretekstami, proszą o przekazaniem pieniędzy za pomocą kodów BLIK. Dzięki nim, z kont pokrzywdzonych przestępcy mogą szybko wypłacić gotówkę. Dlatego pamiętajmy, aby przed wygenerowaniem i przesłaniem kodu BLIK, zawsze zweryfikować prośbę o jego udostępnienie. 

Powrót na górę strony