Bezpieczny senior debata społeczna w Markowej
W środę odbyła się debata społeczna pt. „Bezpieczny Senior”. Głównym tematem spotkania policjantów z członkami stowarzyszenia „Pogodny Senior” były oszustwa metodą „na wnuczka” oraz szeroko rozumiana profilaktyka.
Debata dotycząca bezpieczeństwa osób starszych, odbyła się w ramach cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Markowej oraz markowskim stowarzyszeniem „Pogodny Senior”. Wśród poruszanych kwestii znalazły się m.in. grożące seniorom współczesne zagrożenia, a także sposoby zapobiegania im.
Spotkanie rozpoczęła Maria Tabin-Matusz kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Markowej, która przywitała uczestników debaty i przedstawiła mających zabrać głos prelegentów. Następnie Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie podinsp. Dariusz Lech omówił strukturę organizacyjną łańcuckiej jednostki, rolę dzielnicowego w kontaktach ze społeczeństwem oraz podejmowane działania w zakresie bezpieczeństwa seniorów.
Po nim głos zabrał asp. szt. Mirosław Brud, który na podstawie wyświetlanych filmów omówił metody oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”, a także zasady postępowania z domokrążcami i osobami obcymi, które pod pretekstem różnych historii, upatrują okazji do swej przestępczej działalności. Na koniec przestrzegł przed kradzieżami kieszonkowymi oraz zaapelował o prawidłowe zabezpieczenie swoich domów przed włamaniem.
Policjant rewiru dzielnicowych asp. Mateusz Szeremeta omówił natomiast założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Funkcjonariusz przedstawił również sposób działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda jako multimedialnych narzędzi służących bezpieczeństwu.
Przedostatnim punktem debaty była dyskusja oraz wnioski. Funkcjonariusze odpowiadali na pytania oraz odnosili się do uwag zgłaszanych przez uczestników debaty. Wszystkie uwagi, czy propozycje zostaną wykorzystane przez policjantów w czasie codziennych służb, a wnioski przeanalizowane.
Na zakończenie spotkania policjanci rozdali seniorom odblaski ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie. Uczestników poproszono także o wypełnienie anonimowej ankiety. Jej wyniki pozwolą na lepsze organizowanie podobnych przedsięwzięć w przyszłości, jednocześnie wskażą kierunki i problemy, które należy wziąć pod uwagę w realizacji bieżących zadań.